Regulamin przyznawania statuetki

Regulamin przyznawania Kryształowej tarczy

dla szczególnie wyróżniających się absolwentów

w kategorii naukowej, społecznej  sportowej lub artystycznej

Celem przyznawania statuetki jest promowanie w środowisku postaw uczniów, którzy za swoje najważniejsze zadania uznają uzyskiwanie wysokich wyników w nauce, wyróżniają się nienaganną postawą, reprezentują szkołę na zewnątrz, podejmują aktywność społeczną na rzecz szkoły lub środowiska lokalnego. Kryształową tarczę można również otrzymać w kategorii szczególnej: Działalność społeczna, Osiągnięcia sportowe lub artystyczne.

Postanowienia ogólne:

• Statuetka przyznawana jest uchwałą Rady Pedagogicznej od roku szkolnego 2012/2013.
  • Statuetka przyznawana jest absolwentom Szkoły Podstawowej nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie.
  • Fundatorem nagrody jest Rada Rodziców.
  • Nagana lub upomnienie Dyrektora szkoły wyklucza możliwość przyznania statuetki.

Statuetka jest formą wyróżnienia, docenienia i podziękowania za pracowitość i umiejętność jak najlepszego wykorzystania zdolności.

Kryteria typowania:

• Osiągnięcia w nauce
  • Działalność społeczna
  • Osiągnięcia w sporcie lub artystyczne

Statuetkę w kategorii ogólnej Osiągnięcia w nauce może otrzymać uczeń, który :

• na zakończenie pierwszego etapu edukacyjnego  otrzymał wyróżnienie za wysokie osiągnięcia w nauce i zachowaniu,
  • w drugim etapie edukacyjnym:
  • oceny ze wszystkich przedmiotów na koniec każdego roku szkolnego nie niższe niż średnia 5,00 we wszystkich klasach IV-VIII,
  • uzyskał w klasie VIII na koniec roku szkolnego średnią ocen nie niższą niż 5,50
  • na świadectwie ukończenia klas IV- VIII miał wzorowe zachowanie,
  • ma wybitne osiągnięcia naukowe (otrzymał tytuł laureata w konkursie przedmiotowym na szczeblu wojewódzkim lub ogólnopolskim albo co najmniej finalisty w konkursie organizowanym przez Kuratorium Oświaty),
  • szanuje tradycje szkolne i narodowe, rozwija swoje zainteresowania i zdolności,
  • prezentuje wysoką kulturę osobistą.

Statuetkę w kategorii szczególnej Działalność społeczna może otrzymać uczeń, który:

• angażuje się w życie klasy, aktywnie uczestniczy w pracach na rzecz szkoły i organizacjach szkolnych oraz wykazuje aktywność społeczną w środowisku lokalnym:
  • praca w szkolnym samorządzie uczniowskim
  • poczet sztandarowy
  • aktywna współpraca z biblioteką
  • udział w akademiach
  • wyróżniająca praca na rzecz klasy
  • działalność społeczna (np. wolontariat)
  • aktywność społeczna poza szkołą,
  • jest rzetelny i odpowiedzialny,
  • wyróżnia się twórczą postawą oraz efektywnością podejmowanych działań,
  • posiada nienaganną opinię w środowisku szkolnym,
  • godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz,
  • prezentuje wysoką kulturę osobistą,
  • osiąga dobre i bardzo dobre wyniki w nauce.

Statuetkę w kategorii szczególnej Osiągnięcia w sporcie lub artystyczne może otrzymać uczeń, który:

• ma wybitne osiągnięcia sportowe (wielokrotnie reprezentował szkołę w zawodach sportowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim) lub artystyczne potwierdzone wysoką lokatą,
  • godnie reprezentuje szkołę,
  • promuje zdrowy styl życia.
  • posiada nienaganną opinię w środowisku szkolnym,
  • godnie reprezentuje szkołę na zewnątrz,
  • prezentuje wysoką kulturę osobistą.
  • osiąga dobre i bardzo dobre wyniki w nauce,
  • osiąga dobre i bardzo dobre wyniki w nauce.

Procedura wyboru:

• Wychowawcy klas VIII – po konsultacji ze wszystkimi nauczycielami uczącymi w danej klasie typują uczniów spełniających powyższe kryteria w kategorii naukowej, społecznej, sportowej lub artystycznej, a następnie uzupełniają kartę zgłoszenia.
  • Wyboru uczniów do zatwierdzenia przez Radę Pedagogiczną dokonuje dyrekcja oraz zespół składający się z wychowawców klas VIII.
  • Listę proponowanych kandydatów dyrektor przedstawia do zatwierdzenia Radzie Pedagogicznej, która ostatecznie przyznaje statuetkę.