Narodowe Czytanie „Balladyny”

W tym roku już po raz trzeci nasza szkoła uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. Jest to kampania promująca czytelnictwo i zachęcająca do wspólnego odczytywania najważniejszych dzieł polskich pisarzy. Każda szkoła biorąca udział w takim przedsięwzięciu otrzymuje z tej okazji specjalną pamiątkową pieczęć oraz wyjątkowy egzemplarz wybranej w danym roku książki. Dzięki temu księgozbiór naszej szkoły wzbogacił się w poprzednich latach o nowe wydanie Przedwiośnia Stefana Żeromskiego oraz o Nowele polskie. Tegoroczną lekturą była Balladyna Juliusza Słowackiego i również ta książka zajęła honorowe miejsce w naszej bibliotece.

04.09.2020 r. na lekcjach języka polskiego uczniowie klas VII-VIII wraz z nauczycielami wspólnie odczytywali najważniejsze fragmenty dramatu, wcielając się w role głównych bohaterów. Ich interpretacje utworu wypadły naprawdę imponująco.

Samo głośne czytanie tekstu nie było jednak jedynym przedsięwzięciem popularyzującym czytelnictwo. Młodzież została również zapoznana z samą ideą Narodowego Czytania oraz jego historią. Panie ze szkolnej biblioteki stworzyły też specjalną gablotę okolicznościową. Umieściły w niej nie tylko dzieła z poprzednich edycji, ale również inne książki, które miały zachęcić uczniów do czytania.

Na zakończenie wszystkim uczestnikom tegorocznej akcji przybito w zeszytach pamiątkową pieczęć. Szkoła otrzymała ją od pary prezydenckiej, która od początku obejmuje Narodowe Czytanie honorowym patronatem.

Zdjęcia naszych zaczytanych uczniów udostępniamy w galerii, a dociekliwi mogą się zapoznać z krótką prezentacją multimedialną.

>>KLIK<<

Karolina Maruszczak