Przez szereg lat obchodom święta nadania szkole imienia Polskich Podróżników towarzyszyła uroczysta akademia, przygotowany na tę okazję program artystyczny oraz liczne grono przybyłych gości. W tym roku, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu pandemii koronawirusa, świętowanie przybrało inną, bezpieczniejszą formę, ale nie mniej atrakcyjną.
Hasło tegorocznej edycji święta brzmiało: EKOPODRÓŻE i nie był to wybór przypadkowy! Uczniowie „czwórki” wiedzą bowiem, że za ekologiczną turystyką kryje się odpowiedzialne przemieszczanie się z poszanowaniem środowiska i kultury odwiedzanego kraju. Ekopodróżnik zatem to ktoś, kto nie szkodzi naturze. I chociaż sytuacja na świecie wymusza na nas odłożenie wypraw bliskich i dalekich na lepsze czasy, to jednak już dziś możemy zrobić coś cennego i przemyślanego – zadbać o naszą planetę, tworząc pozytywny wpływ na środowisko podczas przyszłych eskapad.
W ramach wirtualnych podróży uczniowie, z zachowaniem reżimu sanitarnego, przygotowywali klasowe portrety wzorcowego ekopodróżnika, zwracając uwagę na cechy, jakie powinien posiadać taki człowiek. Omawiali także zasady zachowania podczas wypraw turystycznych, które mogłyby przyczynić się do pozytywnych zmian na rzecz środowiska, a następnie formułowali kodeks ekopodróżowania, zwracając w dużej mierze uwagę na konieczność ograniczenia produkcji śmieci, niemarnowania papieru, oszczędzania wody i energii.
W dalszej części klasowych spotkań dzieci rozwiązywały quiz związany z segregacją śmieci, kolejny raz udowadniając, że to zagadnienie jest im bliskie, znane i że traktują je poważnie.
Na zakończenie wychowankowie - pod kierunkiem nauczyciela - redagowali list, opisujący współczesną szkołę, radości i bolączki współczesnego nastolatka, a także formułowali swoje wyobrażenia o edukacji za 30 lat, zwracając uwagę na konieczność troszczenia się o planetę. Tak napisane przesłanie zamknięto w kapsule czasu, by pozostawić po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń.
Niezwykła podróż dobiegła końca, a jej uczestnikom przyświecała jedna myśl: „Jeśli chcesz zmienić świat, jego naprawianie zacznij od siebie...”
M. Pasternk