Dnia 5 listopada 2024 r. odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klas I. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz rozwijania umiejętności czytania. Najmłodsi czytelnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zakładkę do książki, list bibliotekarza dla rodziców oraz kartę biblioteczną. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie, musieli wykazać się znajomością bajki o „Kubusiu Puchatku”, z czym poradzili sobie doskonale. Wszyscy wyśmienicie się bawili przy rozwiązywaniu zagadek nawiązujących do bohaterów ze Stumilowego Lasu. Był to niezapomniany dzień, który na długo zapadnie w pamięci naszych najmłodszych uczniów.
Cykl spotkań poruszających poznawanie grzybów, ich budowy i podziału na rurkowe i blaszkowe oraz na jadalne, niejadalne i trujące.
Ćwiczenia małej motoryki- kolorowanie grzybów ze zwróceniem uwagi na odpowiednie kolory i cechy charakterystyczne.
Feria barw w koronach drzew, tworzenie perspektywy lasu. Wyklejanie gałęzi ususzonymi liśćmi oraz umieszczanie grzybów ze względu na mikoryzę jaką tworzą z danym gatunkiem drzew.
Pogadanka na temat odpowiedzialnego i bezpiecznego pobytu w lasach.
Egzamin na kartę rowerową odbywa się pod koniec roku szkolnego (w czerwcu). Przeznaczony jest dla uczniów klas czwartych, którzy ukończyli 10 lat. Odbywa się na lekcjach techniki i informatyki. Nie jest on obowiązkowy i nie ma wpływu na ocenę z techniki.
Nowości w tym roku to: - zajęcia ceramiczne (poniedziałki; przestrzeń dla rozwoju kreatywności i umiejętności manualnych; zaprzyjaźnij się z gliną); - eksperymenty artystyczne dla najmłodszych (wtorki; przestrzeń do testowania bardzo zróżnicowanych form i rozwiązań plastycznych); - zabawy teatralne dla najmłodszych (wtorki; oswajanie się z teatrem przez zabawę); - fotografia (środy; nauka fotografii aparatem i telefonem; zrozumienie sprzętu, parametrów, ale przede wszystkim światła); - kreatywne pisanie z elementami dziennikarstwa (środy; wyraź siebie przez słowa, twórz fascynujące opowieści przyciągające uwagę czytelników).
Zajęcia, które dopiero ruszą: - zajęcia wokalne grupowe (środy; zapraszamy dzieci i młodzież, które kochają muzykę i chcą doskonalić swoje umiejętności wokalne). WAŻNE: przed zapisem prosimy o kontakt z instruktorką pod numerem tel.: 669 881 207
W ofercie są również dobrze znane i lubiane zajęcia teatralne dla młodzieży i dorosłych, zajęcia rzeźbiarskie, grafika warsztatowa i indywidualne zajęcia wokalne, na które również można się zapisywać.
Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Iławskiego Centrum Kultury, a także na profilu Facebook: Centrum Edukacji Kulturalnej w Iławie.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu z koordynatorką CEK, tel.: 89 649 16 16 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Kolekcjonerstwo czy zbieranie... Pogadanka na temat zbierania przez dzieci różnych przedmiotów. Prezentacja klaserów ze znaczkami jako zapomniana strona kolekcjonerów, a także monet obowiązujących w poprzednim wieku i unikatowych wykonanych ze srebra. Kolejną propozycją były czasopisma o dinozaurach i specjalne okulary do oglądania plakatów w 3D. Dzieci prezentowały zbierane karty z piłkarzami oraz opowiadały o swoich zbiorach. Poznały różnicę pomiędzy kolekcjonowaniem a zbieraniem.
Jesteśmy widoczni na drodze do szkoły i ze szkoły. Cykl rozmów i spotkań z dziećmi, które są wyjątkową grupą, gdyż przychodzą bardzo wcześnie i jest jeszcze ciemno na dworze oraz gdy wracają do domu już jest ciemno ze względu na skracający się dzień jesienią do przesilenia zimowego. Spotkanie z policjantką- pogadanka na temat bezpieczeństwa i odpowiedzialności na drodze z domu do szkoły i do domu. Wykonanie zadań- krzyżówki, rebusy- w książkach jako utrwalenie zasad poruszania się- otrzymanie magnesów przypominających zasady oraz odblasków do plecaków w celu zwiększenia widoczności.
Dnia 17 października odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. Pierwszoklasiści przez ostatnich kilka tygodni, intensywnie przygotowywali się do tej uroczystości pod okiem swoich wychowawczyń.
Podczas uroczystości uczniowie i uczennice zaprezentowali poznane wiersze oraz piosenki. Wspólnie z przybyłymi gośćmi odśpiewali hymn państwowy, a przed dyrekcją szkoły ślubowali swoją gotowość do bycia prawdziwym uczniem. Podczas spotkania panowała magiczna atmosfera, pełna zadumy i wzruszeń.
Drodzy pierwszoklasiści witamy Was wśród społeczności naszej szkoły. Jesteśmy dumni, że jesteście z nami.
Jeśli chcecie sprawdzić swoją wiedzę, a może odkryć lub rozwijać talent polonistyczny, to mamy dla Was świetną wiadomość! Już w grudniu w naszej szkole odbędzie się kolejna edycja konkursu ALFIK HUMANISTYCZNY, do udziału w której gorąco Was zachęcamy! O szczegółach przeczytacie w ogłoszeniu.
Biblioteka szkolna zachęca uczniów klas 4 – 8 do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, którego tematem przewodnim jest ulubiona lektura szkolna omawiana w klasach IV - VIII. Szczegóły konkursu podane są na plakatach.
Kształcenie umiejętności słuchania i kolejności wypowiadania się podczas dyskusji na temat postępowania postaci w bajce.
Poznajemy techniki malowania akwarelami, wycinania oraz składania Czerwonego Kapturka- ćwiczenia małej motoryki i dokładności a także staranności wykonania.
Na mapie szkolnych wydarzeń powiązanych z uroczystym odsłonięciem muralu szczególnym echem odbił się MARSZ PAMIĘCI – DUMNI Z POWSTAŃCÓW, który wyruszył 8 października o godz. 18.00 spod Amfiteatru Miejskiego im. L. Armstronga w Iławie w stronę SP 4.
Zgromadzeni uczniowie, rodzice, nauczyciele, a także przedstawiciele władz - Pan Burmistrz Dawid Kopaczewski i Pani Dorota Kamińska I Zastępca Burmistrza, oraz wszyscy zainteresowani wydarzeniem mieszkańcy przemierzyli trasę iławskimi ulicami, w asyście orkiestry dętej, by dotrzeć do ulicy 1 Maja, gdzie już 10 października odbędzie się uroczyste odsłonięcie MURALU „DUMNI Z POWSTAŃCÓW”.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział oraz wspaniałą atmosferę podczas marszu!
Kto chce być silny jak dąb, niech spożywa chleb wypiekany na jego liściach. Kto szuka odpowiedzi jaka będzie jego przyszłość, znajdzie proroczy sen pod drzewem brzozy. Kto pragnie zdrowych zębów dla swojego dziecka, powinien umieścić wypadające mleczaki w pniu drzewa. Do pnia "przybijano" również choroby lub symbolicznie "zawieszano" je na gałęziach.
W dniu 7 października br. w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o powstaniu styczniowym. Było to jedno z przedsięwzięć towarzyszących realizacji muralu MURALE PAMIĘCI. DUMNI Z POWSTAŃCÓW.
Uczniowie klas VII-VIII odpowiadali na pytania wykorzystując swoje smartfony, które stały się na ten czas interaktywnymi pilotami do udzielania odpowiedzi.
Uczestnicy wykazali się dużą wiedzą, a sposób realizacji dostarczył wszystkim wielu emocji.
Spośród 25 uczennic i uczniów wyłonieni zostali zwycięzcy.
W ramach wydarzeń, związanych z planowanym na 10 października 2024 roku uroczystym odsłonięciem Muralu Powstańców Styczniowych w dniu 4 października odbyła się Uczniowska Konferencja pt „ Czego nas uczą znani i zasłużeni mieszkańcy miasta Iławy”, zainicjowana przez nauczyciela języka polskiego Pana Tomasza Staniszewskiego, przy nieocenionej współpracy nauczycielki historii Pani Kamili Kozłowskiej i Pani Wicedyrektor Anny Grzelki. Zgromadzeni w sali lekcyjnej nauczyciele i przedstawiciele uczniów klas 6-8, w obecności Pani Dyrektor Edyty Witkowskiej odbyli intelektualną podróż na spotkanie z zasłużonymi dla miasta Iławy jej nieżyjącymi mieszkańcami- księdzem Lucjanem Gellertem, lekarzem Stanisławem Siłką, muzykiem i twórcą Iławskiej Orkiestry Boganem Olkowskim, a także- powracając do teraźniejszości: z Agatą Barwińską, żeglarką i miłośniczką sportu i Veroniką Mathia. Wszystko to dzięki referatom konferencyjnym, wygłoszonym przez naszych uczniów: Heleny z klasy IV B, Olivii z IV C, Huberta i Dawida z V B oraz Elżbiety, Julii i Darii z klasy VI C. Uczestnicy wysłuchali historii ich życia, dokonań, pasji i marzeń; wartości, jakie nam przynoszą- poświęcenia, ofiarności, wierności swojemu powołaniu, wytrwałości w trudnościach. Refleksja konferencji dotyczyła przesłania i nauki, jakich nam owe osoby udzieliły- uczciwości na co dzień, dobroci dla ludzi, poszanowania godności każdego człowieka. Liczne komentarze i głosy w dyskusji naszych uczniów, naśladujących postawy wielkich Iławian ubogaciły wspólne przedpołudnie. Jeden z obecnych nauczycieli podzielił się swoim doświadczeniem ze spotkania ze Stanisławem Siłką, wielkim lekarzem. Kończąc nasze rozważania Pani Dyrektor nadmieniła o ważnej sile naszej wyobraźni i umysłu, który może przekraczać swoje granice w tym, co wartościowe i ważne w życiu; niezależnie od tego, kim jesteśmy i skąd pochodzimy, możemy zdobywać wielkie szczyty dzięki pracowitości i ambicji ku doskonaleniu.
Lisek Ibisek pierwszy raz odwiedził trzecioklasistów w roku szkolnym 2024/2025. Rozmawiał z dziećmi o niepełnosprawności. To było niezapomniane spotkanie.
Iławska “Czwórka” jest jedną z tylko dwóch szkół w całej Polsce, które wygrały konkurs “MURALE PAMIĘCI. DUMNI Z POWSTAŃCÓW” organizowany przez Fundację Pokolenia Kolumbów.
Niebawem na zewnętrznej ścianie budynku naszej szkoły zostanie wymalowany mural upamiętniający 160. rocznicę powstania styczniowego.
W związku z tym bardzo ważnym wydarzeniem przygotowaliśmy szereg działań.
Poniżej zdjęcia z pięknej inicjatywy, w której wzięli udział uczniowie Iławskiej “Czwórki” oraz osoby należące do Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie.
Młodzi artyści pod okiem pani Marty Kamińskiej - nauczycielki języka angielskiego w SP4 w Iławie - stworzyli wspólnie minimural. Dzieło to przedstawia elementy charakterystyczne dla naszego miasta i regionu.
Minimural będzie piękną ozdobą podczas oficjalnej części uroczystego odsłonięcia muralu “MURALE PAMIĘCI. DUMNI Z POWSTAŃCÓW”.
W kolejnym roku szkolnym KLUB DETEKTYWA KSIĄŻKI z radością wznawia comiesięczną akcję poszukiwania książek. Już pierwsze zaginione egzemplarze w szkole możecie znaleźć 3 października.
Czekamy na Was w bibliotece?
Na zdjęciu książki, które trzeba znaleźć. Powodzenia!
Zapraszamy na200 edycję oraz 5 urodziny Parkrun Mały Jeziorak Iława, które odbędą się 12 października 2024 r. o godzinie 9:00 pod Basenem Miejskim. Podczas Parkrun przemierzamy dystans 5 km ( dwa okrążenia Małego Jezioraka) biegnąc, maszerując. W tym wyjątkowym dniu chcemy pobić rekord frekwencji. Na mecie będzie czekał na wszystkich uczestników przepyszny tort oraz inne słodkości.
Czytamy pierwsze bajki, które stały się bazą do tworzenia różnych historii. Poznaliśmy przygody Pinokia i analizowaliśmy jego zachowanie. Wykonane prace w formie marionetek lub też sklejenia całej postaci posłużyło stworzyć pierwszą galerię.
Poznajemy drogę Ziemi wokół Słońca i jej oświetlenie. Słuchamy bajki „Jak pory roku grały w berka”. Wykonanie zegarów z porami roku. Jesienna moda- o czym pamiętamy wychodząc z domu- kolorowanki.
Ćwiczenia grafomotoryczne—środowisko wodne- Labirynty- wędrówki wody. Pętelkowe zwierzęta związane z morzem i oceanem- świetna zabawa ćwicząca małą motorykę. Finałowe wykonanie plastelinowych wielorybów i ośmiornic.
„Narodowe Czytanie” to społeczna akcja zainicjowana w 2012 r. przez ówczesnego Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Mimo upływu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród Polaków, a patronat niezmiennie sprawuje nad nią Prezydent Polski. W tym roku wybór Pary Prezydenckiej padł na dramat Juliusza Słowackiego „Kordian”. Przybliżenie uczniom tak trudnego dzieła stanowiło nie lada wyzwanie, jednak – jak sądzą organizatorzy – sprostano mu, a to za sprawą młodych recytatorów i aktorów z klasy VIII B. Uczniowie Ci zaprezentowali szerokiej publiczności program artystyczny z wykorzystaniem fragmentów dramatu, zabierając widownię w podróż po Europie. Uczniowie podążali literackim śladem Kordiana do Londynu, Włoch i w Alpy, będąc świadkami życiowych rozczarowań młodzieńca, by w końcu wraz z nim dotrzeć na szczyt Mont Blanc. Jako że Narodowe Czytanie promuje czytelnictwo i znajomość dzieł polskiej literatury, projekt ten musiał się wpisać na stałe w pejzaż naszych szkolnych wydarzeń literackich. Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnej edycji akcji!
19 września obchodzimy Dzień Dzikiej Fauny, Flory i Naturalnych Siedlisk.
To ważne święto – szczególnie w czasach, gdy dla dzikiej przyrody, wypieranej przez człowieka i jego wciąż rosnące potrzeby, pozostaje coraz mniej miejsca. Rozrastające się miasta, drogi, przemysł, osiedla domków na przedmieściach, budowanych by ich mieszkańcom żyło się przyjemniej (bo bliżej natury), przekształcanie terenów rolniczych, regulowanie rzek, osuszanie obszarów podmokłych, masowa turystyka…
Wszystko to sprawia że, kurczą się lub zanikają naturalne siedliska, a wraz z nimi zamieszkujące je gatunki roślin i zwierząt.