Ostatnie odsłony w eko-kalendarzu w roku kalendarzowym poświęciliśmy m.in. Dniu Wolontariatu – gratuluję zaangażowania w zbiórce upominków, wielu waszych rówieśników spędzi miło święta. Kolejnym wydarzeniem jest Barbórka- składamy hołd wszystkim górnikom za poświęcenie w korytarzach z pokładami węgla.
Dziękuję, że czytacie zamieszczane artykuły i czasami zatrzymacie się w tym codziennym pędzie. Zapraszam do kolejnych informacji oraz do krótkich
Grudniowe spotkanie poświęciliśmy wykonaniu ekologicznych ozdób na drzewko świąteczne. Zebrane wcześniej sosnowe szyszki pokryliśmy złotym kolorem. Następnie wykorzystując wstążki, koraliki czy łańcuch, które stanowiły dekoracje w poprzednich świętach , umocowaliśmy na naszych owocach drzewa iglastego. Zabawa sprawiła wiele radości.
Zajęcia poświęciliśmy ekologii w lesie. Wykorzystaliśmy materiały z Eko-eksperymentarium w formie gier. Niektóre zagadnienia nie były łatwe. Zabawa przyniosła oczekiwany efekt- wiemy w jaki sposób zachowywać się w lesie, co możemy tam zobaczyć, potrafimy dobrze segregować śmieci. Drużynowa rywalizacja była świetnym akcentem realizacji ratowania planety.
Tak jak co roku staramy się zwrócić uwagę na nieoczywiste święta, które mają nas mobilizować do dbałości o najbliższe otoczenie, a w konsekwencji o naszą planetę- przecież drugiej takie nie mamy.
Gazetki cieszą się zainteresowaniem, gdyż na przerwach poświęcacie chwilkę na zapoznanie się z umieszczonymi artykułami. Bardzo dziękujemy, że szanujecie naszą pracę i korzystacie z zakątka otulonego zielenią, na zastanowienie się, co mogę zrobić inaczej.
Październik zaskoczył Was dekoracją czerwonych pelargonii. W listopadzie chcemy zwrócić uwagę m.in. na dobroczynną moc różnorodnych roślin, dbałości o ogród, a także spożywania miodu na jesienne szarugi.
Konsekwencją suszenia liści do zielników była propozycja projektu rozbudowania naszego lapbooka z drzewem nieskończoności. W tajemniczych kopertach powstały wizerunki zwierząt wykonanych w całości z różnych okazów jesiennych liści.
Zapraszamy na korytarz przy sali nr12, tam widnieje nasz lapbook.
Ostatnie zajęcia były poświęcone niezwykłemu doświadczeniu. Rysowaliśmy drzewo dorysowując kolejne i kolejne i kolejne gałęzie upstrzone kolorowymi liśćmi w barwach jesieni. Zabawa pochłonęła nas całkowicie i trudno było nam zakończyć dzieła.
Ostatnie zajęcia były poświęcone niezwykłemu doświadczeniu. Rysowaliśmy drzewo dorysowując kolejne i kolejne i kolejne gałęzie upstrzone kolorowymi liśćmi w barwach jesieni. Zabawa pochłonęła nas całkowicie i trudno było nam zakończyć dzieła.
Nasze kolejne spotkanie odbyło się na terenie ścieżki „Zielona Biblioteka”. Wyposażeni w słoiczki gromadziliśmy liście, kwiaty, szyszki, igły- zamknięcie spowodowało nasilenie zapachów. Oznaczyliśmy je nazwami i mamy do nich dostęp na każdych zajęciach, doświadczamy zmieniających się nut zapachowych.
Uczniowie klas czwartych spotykają się raz w tygodniu, aby spędzić czas w otoczeniu drzew, krzewów i kwiatów wokół szkoły. Ostatnie „porachunki” dotyczyły kierunków geograficznych i orientacji w terenie. W efekcie zostały stworzone mapy skarbów, których poszukiwacze bez przeszkód odszukali swoje skarby. Zapraszam do obejrzenia fotografii.
Zagospodarowanie terenów zielonych wokół szkoły, przygotowanie wystaw np.. fotograficznych – ostatnio “Las moja miłość”, projektowanie gablot tematycznych związanych z różnymi ekosystemami.
W każdy piątek od godziny 8:00 do 8:45 w sali nr 1.
Przygotowanie do międzywojewódzkiego konkursu przyrodniczo –ekologicznego, poszerzanie wiedzy wykraczającej materiał realizowany na lekcjach- Dziuple i ich mieszkańcy- poznawanie zwierząt- 20 przedstawicieli różnych gatunków.
Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek od godziny 14:35 do 15:20 w sali nr 1.