1. Zajęcia świetlicowe organizowane są przede wszystkim dla uczniów klas I-III, w tym w szczególności uczniów dojeżdżających i dzieci rodziców pracujących.
W wyjątkowych sytuacjach, po wcześniejszym uzgodnieniu świetlica zapewnia opiekę uczniom klas starszych oraz czekającym na zajęcia dodatkowe (zajęcia korekcyjne, zajęcia logopedyczne, koła zainteresowań, zajęcia korekcyjno-kompensacyjne itp.).
Po wcześniejszym uzgodnieniu opieką wychowawczą w świetlicy mogą być objęci także uczniowie zwolnieni z uczęszczania na zajęcia edukacyjne np. religii lub basenu.
Do świetlicy przyjmowane są dzieci na podstawie kart zgłoszeń składanych przez rodziców/opiekunów prawnych na początku roku szkolnego. Kartę zgłoszenia(Załącznik nr 1)należy pobrać ze strony internetowej szkoły, wypełnić, podpisać i złożyć do skrzynki pocztowej znajdującej się przy głównym wejściu do szkoły lub przesłać skan wypełnionego dokumentu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Uczniowie mogą korzystać z opieki w świetlicy od godz. 6:45 do 16:45od poniedziałku do piątku, w dni, w czasie których odbywają się zajęcia dydaktyczne, wychowawcze, opiekuńcze w szkole, zgodnie z ustaleniami dyrektora szkoły.
Świetlica realizuje swoje zadania według rocznego planu organizacji pracy opiekuńczo - wychowawczo - dydaktycznej.
Uczniowie przebywający w świetlicy zobowiązani są do przestrzegania wewnętrznego regulaminu świetlicy.
Realizacja zajęć świetlicowych odbywa się w grupach nie większych niż 20-25 uczniów na jednego wychowawcę.
Uczeń pozostaje pod opieką nauczyciela świetlicy od momentu zgłoszenia swojej obecności. Obecność ucznia nauczyciel musi udokumentować w zeszycie obecności.
Podczas dyżuru nauczyciela świetlicy w stołówce, dzieci mogą przebywać na korytarzu szkolnym pod opieką nauczyciela tam dyżurującego.
Obowiązkiem rodziców/opiekunów prawnych jest przestrzeganie godzin pracy świetlicy i punktualnego odbierania dzieci.
W przypadku pozostania dziecka w świetlicy po godzinach pracy,wychowawca telefonicznie kontaktuje się z rodzicami dziecka. Gdy nie makontaktu z rodziną lub opiekunami dziecka nauczyciel powiadamia Dyrektora Szkoły, że zostaje dłużej w pracy opiekując się dzieckiem. W sytuacji braku kontaktu z rodzicami, kiedy dziecko w dalszym ciągu pozostaje w świetlicy, po upływie 45 minut nauczyciel świetlicy, za zgodą dyrekcji, może powiadomić najbliższą jednostkę policji o zaistniałej sytuacji.
Dziecko ze świetlicy mogą odebrać jedynie rodzice/opiekunowi prawnilub wyznaczoneprzez nich osoby, których dane są wpisane do Karty zgłoszenia dziecka do świetlicy.
Dziecko poniżej 7 roku życia nie może samodzielnie wracać do domu oraz nie może być odbierane przez inne dziecko, które nie ukończyło 10 lat (zgodnie z przepisami prawao ruchu drogowym)
W wyjątkowych sytuacjach, jeśli dziecko miałoby być odebrane przez osobę nie upoważnioną w karcie zgłoszeniowej, potrzebne jest pisemne oświadczenie rodziców/opiekunów prawnych.
Osobom nieupoważnionym lub opiekunom w stanie nietrzeźwym dzieci nie będą przekazywane.
Każda zmiana dotycząca zapisów w karcie zgłoszenia musi być przekazanaw formie pisemnej z datą i czytelnym podpisemrodzica/opiekuna prawnego.
Uczniowie korzystają z własnych przyborów szkolnych oraz w ramach zajęć programowych z artykułów papierniczych i technicznych dostarczonych do świetlicyw ramach wyprawki.
Jeżeli w trakcie roku szkolnego rodzic/opiekun prawnypostanowi wypisać dziecko ze świetlicy, powinien ten fakt zgłosić pisemnie nauczycielowi świetlicy.
W momencie zapisu dziecka do świetlicy rodzice/opiekunowie prawnizapoznają się i akceptują Regulamin świetlicy.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW w IŁAWIE
REGULAMIN STOŁÓWKI SZKOLNEJ
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW
w IŁAWIE
1
Podstawa Prawna
106 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (Dz.U. 2020 poz. 1327)
&86 Statutu Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Polskich Podróżników w Iławie
2
Postanowienia ogólne
W celu zapewnienia prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych, w szczególności wspierania prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła prowadzi stołówkę szkolną.
Stołówka szkolna funkcjonuje w dni nauki szkolnej.
Stołówka szkolna nie funkcjonuje w czasie ustawowych dni wolnych od pracy, świąt i przerw w zajęciach szkolnych oraz w dni wolne od zajęć dydaktycznych.
Regulamin korzystania ze stołówki określa zasady odpłatności oraz warunki korzystania przez uczniów i pracowników szkoły z posiłków wydawanych w stołówce szkolnej.
Aktualny tygodniowy jadłospis umieszczany jest na tablicy informacyjnej w stołówce szkolnej oraz na szybie pomieszczenia pana woźnego.
Obiad wydawany jest uczniom na podstawie listy uczniów zgłoszonych przez rodziców/opiekunów prawnych, którzy uiścili opłatę za posiłki.
3
Uprawnienia do korzystania ze stołówki
Do korzystania z posiłków przyrządzonych przez kuchnię szkolną i wydawanych w stołówce szkolnej uprawnieni są:
uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Iławie wnoszący opłaty indywidualne,
uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Iławie, których obiady refundowane są przez ośrodki pomocy społecznej i inne podmioty,
nauczyciele i pracownicy Szkoły Podstawowej Nr 4 w Iławie.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW w IŁAWIE
Zapisu uczniów do korzystania z obiadów w stołówce szkolnej dokonuje się na podstawie złożonej przez rodziców/opiekunów prawnych „Karty zgłoszenia dziecka do korzystania z obiadów w stołówce szkolnej”, stanowiącej załącznik nr 1 do regulaminu.
Karta zgłoszenia dziecka do korzystania z obiadów w stołówce szkolnej dostępna jest w świetlicy szkolnej oraz do pobrania na stronie internetowej szkoły.
Warunkiem korzystania z obiadów refundowanych przez MOPS/GOPS lub inne instytucje jest powiadomienie kierownika świetlicy przez rodziców/opiekunów prawnych oraz przedłożenie decyzji lub pisemnego potwierdzenia przyznania dożywiania dla dziecka, a także „Karty zgłoszenia dziecka do korzystania z obiadów w stołówce szkolnej”
4
Odpłatność za obiady
Wysokość opłat za korzystanie z posiłków w stołówce szkolnej ustala Dyrektor Szkoły w porozumieniu z Organem Prowadzącym.
Zmianę wysokości opłat za obiady dyrektor może wprowadzić w każdym czasie, jeżeli zaistnieje konieczność zmiany po przeliczeniu kosztów.
Informacja o wysokości opłat za posiłki w poszczególnych miesiącach umieszczana jest na tablicy informacyjnej, drzwiach wejściowy do szkoły i na szkolnej stronie internetowej.
Rodzic/opiekun prawny zobowiązany jest do terminowego i regularnego wnoszenia należnych opłat. W przypadku zalegania z opłatami, uczniowi nie zostanie wydany posiłek.
5
Wnoszenie opłat za obiady
Odpłatności w formie przelewu bankowego należy dokonywać na konto: Miejski Zespół Obsługi Szkół i Przedszkoli w Iławie /Bank Millennium 05 1160 2202 0000 0003 8805 3288
Rodzic/opiekun prawny, który z ważnych przyczyn nie może dokonywać opłat za obiady przelewem, powinien zwrócić się z pisemną prośbą do Dyrektora Szkoły o zmianę formy płatności na gotówkową.
Opłatę za wyżywienie wnosi się za cały miesiąc z góry. Informację o terminach płatności umieszcza kierownik świetlicy na szkolnej stronie internetowej - w zakładce „Świetlica/Stołówka”, na tablicy informacyjnej przy szkolnej stołówce oraz na szybie drzwi wejściowych do szkoły.
Za termin dokonania wpłaty uważa się dzień wpływu należności na rachunek bankowy.
Płatności za posiłki muszą być zgodne z kwotą naliczoną przez kierownika świetlicy.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW w IŁAWIE
Nie dopuszcza się dokonywania przez rodzica/opiekuna prawnego zaokrągleń lub samodzielnego naliczania kwot za posiłki.
Wszelkie zmiany w naliczeniach należy ustalać z kierownikiem świetlicy.
Za prawidłowo dokonaną wpłatę uznaje się opłacenie należności określonej przez szkołę z podaniem wymaganych informacji w tytule przelewu:
-imię i nazwisko dziecka oraz klasa, do której uczęszcza
-nazwa szkoły
-miesiąc, za który dokonywana jest wpłata
Nieobecność ucznia w szkole oraz dni wolne od zajęć lekcyjnych nie zwalniają z konieczności przestrzegania terminu, o którym mowa w § 5 pkt. 3.
6
Postępowanie w przypadku braku opłaty za obiady
W sytuacji kiedy rodzice lub opiekunowie prawni dziecka nie dokonają wpłaty za obiady w terminie określonym w niniejszym regulaminie, otrzymają wezwanie/przypomnienie o konieczności uiszczenia opłaty. Informacja taka jest przekazywana telefonicznie lub przez e-dziennik. Rodzice po otrzymaniu przypomnienia są zobligowani do natychmiastowego dokonania wpłaty. Jej brak skutkuje skreśleniem dziecka z listy korzystających z obiadów, a wobec rodziców/opiekunów wszczyna się procedury mające na celu ściągnięcie zaległych należności zgodnie z obowiązującym prawem.
7
Zwrot za niewykorzystane obiady
Zwrot poniesionych kosztów następuje z powodu choroby ucznia, wyjazdu na wycieczkę, konkurs, turniej sportowy itp.
Obowiązek zgłaszania nieobecności dziecka na obiedzie należy do płacącego za obiady, a nie do wychowawcy klasy.
W celu uzyskania odliczenia, każdą nieobecność dziecka na obiedzie należy zgłosić z jednodniowym wyprzedzeniemosobiście lub telefonicznie (89) 649 24 43, najpóźniej do godz. 10.00.
Nie ma możliwości zwrotu za obiad tego dnia, w którym został odwołany, gdyż wcześniej zostały wydane dyspozycje do zakupu odpowiedniej ilości produktów do przygotowania posiłku.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW w IŁAWIE
W szczególnych przypadkach, gdy rodzic/opiekun prawny dokonujący wpłaty na początku miesiąca zgłasza nieobecności w ściśle określonych dniach tygodnia, kierownik świetlicy nalicza opłatę pomniejszoną o kwotę za zgłoszone dni.
W przypadku nieuzasadnionej lub niezgłoszonej nieobecności na obiedzie, uiszczona z góry opłata za niewykorzystany obiad nie podlega zwrotowi.
Każda zgłoszona nieobecność jest odliczana od kwoty żywienia w następnym okresie żywieniowym. Kierownik świetlicy poda do wiadomości rodzica/opiekuna prawnego przez e-dziennik wartość opłaty pomniejszoną o zgłoszone nieobecności. Nie należy samodzielnie naliczać zwrotów za niewykorzystane obiady.
Z uwagi na koniec okresu rozliczeniowego, w miesiącu grudniu oraz czerwcuodpisy nie będą przyjmowane.Możliwe jest jednak wskazanie „z góry” dni, w których wiadomo, że dziecko nie będzie jadło obiadów i naliczenie przez kierownika świetlicy opłaty pomniejszonej o kwotę za zgłoszone dni.
Rodzic/opiekun prawny zapisuje ucznia na dożywianie na cały rok szkolny. Rezygnację z dożywiania należy zgłosić (w formie pisemnej lub przez e-dziennik) najpóźniej na dwa dni przed końcem poprzedniego miesiąca u kierownika świetlicy. W przypadku braku zgłoszenia rezygnacji z obiadów, rodzic/opiekun prawny ponosi koszty płatności do dnia, w którym nastąpiło zgłoszenie.
8
Zasady wydawania posiłków i zachowania w stołówce
1. Obiad wydawany jest uczniom na podstawie listy uczniów zgłoszonych przez rodziców/opiekunów prawnych, którzy uiścili opłatę za posiłki.
2. Obiady wydawane są w godzinach 11.25 – 13.40, zgodnie z odrębnym harmonogramem udostępnionym uczniom na tablicy informacyjnej przy stołówce szkolnej, na parterze szkoły.
W ciągu dnia uczeń może przyjść na obiad jeden raz.
Przed obiadem należy starannie umyć ręce gorącą wodą z mydłem.
Wierzchnie okrycia i plecaki należy pozostawić poza stołówką, w miejscach do tego wyznaczonych.
Podczas pobytu w stołówce uczniowie zachowują się cicho i kulturalnie.
Uczniowie powinni spokojnie poruszać się po stołówce szkolnej dbając o bezpieczeństwo własne i innych.
Przed okienkiem obowiązuje kolejka w jednym szeregu. Do okienka uczniowie powinni podchodzić kolejno, bez przepychania.
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 im. POLSKICH PODRÓŻNIKÓW w IŁAWIE
Po spożyciu posiłku uczniowie zobowiązani są pozostawić swoje miejsce w należytym porządku, zasunąć krzesło, a naczynia i sztućce odnieść do wyznaczonego okienka.
Uczniowie powinni stosować się do poleceń nauczycieli dyżurujących, intendenta oraz personelu kuchni.
Podczas wydawania obiadów zabrania się pobytu w stołówce osobom, które nie spożywają posiłków, w tym również rodzicom/opiekunom uczniów.
Za szkody spowodowane w stołówce odpowiada uczeń, a finansowo jego rodzic/opiekun prawny.
.
9
Postanowienia końcowe
O wszystkich sprawach związanych z organizacją pracy stołówki decyduje Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Iławie.
Wszelkich zmian w niniejszym regulaminie dokonuje Dyrektor Szkoły.
Regulamin wchodzi w życie z dniem 1 września 2021 r.