22 października w Szkole Podstawowej numer 4 im. Polskich Podróżników w Iławie obchodziliśmy Święto Szkoły. Tematem przewodnim tegorocznych obchodów były polskie miasta.
Klasy 4-8 zaprezentowały miasta z Polski, które wcześniej zostały losowo przydzielone przez nauczycieli. Każda klasa miała pełną dowolność w wywiązaniu się z zadania - można było zrobić plakat, prezentację, inscenizację itp. Natomiast klasy 1-3 przygotowały plakaty o Iławie.
Przez szereg lat obchodom święta nadania szkole imienia Polskich Podróżników towarzyszyła uroczysta akademia, przygotowany na tę okazję program artystyczny oraz liczne grono przybyłych gości. W tym roku, aby przeciwdziałać rozprzestrzenianiu pandemii koronawirusa, świętowanie przybrało inną, bezpieczniejszą formę, ale nie mniej atrakcyjną.
Hasło tegorocznej edycji święta brzmiało: EKOPODRÓŻE i nie był to wybór przypadkowy! Uczniowie „czwórki” wiedzą bowiem, że za ekologiczną turystyką kryje się odpowiedzialne przemieszczanie się z poszanowaniem środowiska i kultury odwiedzanego kraju. Ekopodróżnik zatem to ktoś, kto nie szkodzi naturze. I chociaż sytuacja na świecie wymusza na nas odłożenie wypraw bliskich i dalekich na lepsze czasy, to jednak już dziś możemy zrobić coś cennego i przemyślanego – zadbać o naszą planetę, tworząc pozytywny wpływ na środowisko podczas przyszłych eskapad.
W ramach wirtualnych podróży uczniowie, z zachowaniem reżimu sanitarnego, przygotowywali klasowe portrety wzorcowego ekopodróżnika, zwracając uwagę na cechy, jakie powinien posiadać taki człowiek. Omawiali także zasady zachowania podczas wypraw turystycznych, które mogłyby przyczynić się do pozytywnych zmian na rzecz środowiska, a następnie formułowali kodeks ekopodróżowania, zwracając w dużej mierze uwagę na konieczność ograniczenia produkcji śmieci, niemarnowania papieru, oszczędzania wody i energii.
W dalszej części klasowych spotkań dzieci rozwiązywały quiz związany z segregacją śmieci, kolejny raz udowadniając, że to zagadnienie jest im bliskie, znane i że traktują je poważnie.
Na zakończenie wychowankowie - pod kierunkiem nauczyciela - redagowali list, opisujący współczesną szkołę, radości i bolączki współczesnego nastolatka, a także formułowali swoje wyobrażenia o edukacji za 30 lat, zwracając uwagę na konieczność troszczenia się o planetę. Tak napisane przesłanie zamknięto w kapsule czasu, by pozostawić po sobie pamiątkę dla przyszłych pokoleń.
Niezwykła podróż dobiegła końca, a jej uczestnikom przyświecała jedna myśl: „Jeśli chcesz zmienić świat, jego naprawianie zacznij od siebie...”
Obchody Święta Szkoły w SP 4 to piękna tradycja, która na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. W tym roku minęła 7. rocznica nadania szkole imienia Polskich Podróżników i - jak co roku - celebrowanie tego wyjątkowego dnia nawiązywało i zachęcało wychowanków do podróżowania, odkrywania tego, co nieznane, inspirowało do zgłębiania tajemnic świata oraz pobudzało ich pomysłowość.
Uczniowie „Czwórki” wiedzą, że podróżowanie kształci, uczy tolerancji, akceptacji i wywołuje radość z obcowania z odmiennością. Nie jest też dla nich tajemnicą, że są kraje, gdzie ludzie inaczej wyglądają, żyją i ubierają się oraz co innego stanowi ich narodowe przysmaki. I właśnie ten ostatni aspekt stał się motywem przewodnim tegorocznego Święta Szkoły w SP nr 4.
17 października społeczność szkolna wyruszyła w „podróż” dookoła świata, skupiając tym razem swą uwagę na regionalnych potrawach. Uczniowie zaprezentowali oryginalne dania pochodzące z różnych zakątków świata, a swoje talenty kulinarne połączyli z działaniami przybliżającymi kulturę danego narodu szerszemu gronu. Na szkolnych korytarzach roznosił się zapach włoskiej pizzy, węgierskiego gulaszu, rozbrzmiewała azjatycka muzyka, a oko cieszył widok greckich bogów i boginek.
Niezwykły dzień uświetniło przybycie Pana Pawła Hofmana, zapalonego biegacza i globtrotera. Podczas spotkania z uczniami zaproszony gość opowiadał o swej sportowej pasji i biegowych podróżach.
Jak przebiegały wyjątkowe obchody, najlepiej uchwycili w swoich obiektywach szkolni reporterzy.