Światowy Dzień Baterii obchodzony jest 18 lutego. Tego dnia 1745 roku urodził się Alessandro Volta, włoski wynalazca, który jako pierwszy skonstruował ogniwo galwaiczne, co przyczyniło się do powstania baterii. Dzięki nim możliwe jest korzystanie z wszelkich urządzeń zasilanych energetycznie z dala od gniazdka. Baterie towarzyszą człowiekowi niemal w każdej sferze codziennego funkcjonowania: rozmowy telefoniczne, mycie zębów szczoteczką elektryczną, robienie zdjęć aparatem fotograficznym czy używanie komputerów, laptopów oraz tabletów. Wszystkie zużyte baterie, jako odpady szczególnie niebezpieczne, wymagają restrykcyjnego odbioru i przetworzenia.
Akumulatorki litowe, litowo-jonowe oraz cynkowo-powietrzne powinny być poddawane recyklingowi. Oprócz tradycyjnych baterii typu AA lub AAA recyklingowi należy także te z urządzeń stosowanych w domu, np. aparatów fotograficznych, telefonów komórkowych, laptopów i elektronarzędzi. Należy sprawdzać etykiety dotyczące recyklingu na akumulatorach i bateriach. Akumulatory samochodowe, zawierające ołów, powinny być utylizowane wyłącznie w wyspecjalizowanych centrach gospodarki odpadami. Ze względu na wartość materiałów akumulatorowych wielu sprzedawców samochodów i centrów usługowych odkupuje zużyte akumulatory w celach recyklingowych. Niektórzy sprzedawcy przeprowadzają też zbiórki akumulatorów, baterii i elektroniki.
Najprostszym sposobem utylizacji baterii i sprzętu elektronicznego lub elektrycznego jest ich zwrot do dowolnego sklepu, który je sprzedaje. Konsumenci mogą również pozbyć się zużytych baterii i akumulatorków, ładowarek i PUCS w ramach sieci odpowiedzialnej za odpady, obejmującej na ogół punkty zbiórki przy budynkach komunalnych, firmach czy instytucjach.
Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wyrzucać do zwykłego kontenera ani zostawiać w altankach śmietnikowych. Takie odpady powinny trafić do specjalnych punktów zbiórki lub pojemników.
Jeziorska J.