Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) jest chorobą wirusową, którą możemy się zarazić zaraz po wbiciu się kleszcza w nasz organizm, ponieważ wirus ten bytuje w śliniankach pasożyta. Nieleczona choroba może prowadzić do trwałego kalectwa, a nawet śmierci. Na szczęście, nie każdy kleszcz jest jej nosicielem.
W Polsce choroba ta występuje przede wszystkim na Mazurach, Podlasiu i na Mazowszu. Ponadto na KZM można się zaszczepić! Szczepionkę zaleca się osobom, które często przebywają na terenach, na których występują w większym natężeniu kleszcze nosiciele.
Pozostałe choroby, takie jak borelioza, babeszjoza, anaplazmoza przekazywane są podczas wydalania przez kleszcza zawartości jelit. Niestety, nie ma na nie szczepionki, gdyż większość z nich jest wywoływana przez bakterie, a objawy, które dają, nie są jednoznaczne dla poszczególnych chorób. Objawem swoistym dla boreliozy jest rumień wędrujący, ale nie występuje on zawsze. Przyjmuje postać tarczy strzelniczej, nie swędzi i nie boli. Jego nazwa wskazuje na to, że nie musi pojawić się w miejscu, z którego wyjęliśmy kleszcza, ale może wystąpić na zupełnie innej części ciała. Pojawia się od trzech dni do miesiąca po ugryzieniu. Jest jednoznacznym wyznacznikiem, że chorujemy na boreliozę i należy natychmiast udać się do lekarza. Babeszjoza jest chorobą, która bardzo często dotyka naszych domowych podopiecznych: psy i koty. Wywołuje ją pierwotniak, który w bardzo szybkim tempie powoduje anemię oraz nieodwracalne zmiany w organizmie. Dlatego też zwierzaki należy zabezpieczać przed kleszczami (np. specjalnymi tabletkami, kropelkami lub obrożą) i pamiętać, że nic nie chroni w 100%. Codzienna dodatkowa dawka głaskania połączona z dokładnym sprawdzeniem całego ciała pupila na pewno sprawi wam ogromną przyjemność. Objawami babeszjozy u zwierząt są gwałtowne osłabienie, utrata apetytu, plątanie się nóg, krwiomocz. Jeśli zobaczysz te objawy u swojego psa lub kota, natychmiast udaj się do weterynarza- ta choroba postępuje bardzo szybko.
Jeziorska J.