Wielu rodziców na dźwięk słowa “youtuber” od razu sztywnieje i dostaje gęsiej skórki. Pamiętajmy jednak, że nie taki YouTube straszny, jak go malują ? Na tej platformie znajduje się bowiem całe grono twórców, którzy w niezwykle interesujący sposób przedstawiają wiedzę z poszczególnych przedmiotów, ale też inspirują i zachęcają do zdobywania wiedzy. Oto kanały, które możemy polecić wszystkim uczniom:
język angielski – Arlena Witt i kanał “Po cudzemu”
Cześć! Jestem Arlena, a to jest Po Cudzemu. (youtube.com)
To kanał dla wszystkich, którzy uczą się angielskiego i chcą to robić świadomie, by móc wykorzystać go w praktyce. Autorka z humorem opowiada o angielskiej gramatyce i nauce słówek.
język polski – pani Izabela i kanał “Wiedza z wami - podstawówka”
wiedza z wami podstawówka - YouTube
Lepszego kompendium wiedzy przygotowującego do egzaminu ósmoklasisty nie znajdziecie! Pani Izabela nie tylko omawia arkusze egzaminacyjne, ale też kompleksowo opracowuje każdą ze szkolnych lektur i wszystkie zagadnienia z polskiej gramatyki.
biologia - Małgorzata Brodecka
Biologia podana w ciekawy i przystępny sposób, często na łonie natury. Jest tu sporo materiałów, które przydadzą się do powtórek wiedzy z tego przedmiotu.
chemia - kanał “Pan Belfer”
Jak sam o sobie mówi: najlepszy youtuber wśród nauczycieli i najlepszy nauczyciel wśród youtuberów. Jego misją jest tworzenie filmów instruktażowych do nauki chemii, z których wiedzę każdy będzie w stanie sobie przyswoić.
matematyka - kanał “Pi-stacja matematyka”
Witaj na kanale Pi-stacja Matematyka! :) (youtube.com)
Na tym kanale znajdują się lekcje z matematyki dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych: krótsze omówienia poszczególnych zagadnień oraz dłuższe filmy, np. z powtórkami.
historia - kanał “ThrashingMadPL”
//www.youtube.com/@ThrashingMadPL">http://www.youtube.com/@ThrashingMadPL
Trochę o różnych grach, ale przede wszystkim dużo odcinków serii historyczno-edukacyjnej „Historia na Szybko”. Przyjemne powtórki z historii.
astronomia – Piotr Kosek i kanał “Astrofaza”
Kosmos jest niesamowity i pełen niespodzianek. Jeśli chcesz w ciekawy sposób zgłębić temat atrofizyki, zajrzyj koniecznie na ten kanał. Znajdziesz tam mnóstwo wiedzy podanej w interesujący sposób!
A oto kanały zachęcające do zagłębiania wiedzy i zainteresowania światem:
Paulina Mikuła i kanał “Mówiąc inaczej”
//www.youtube.com/@mowiacinaczej/featured">Mówiąc Inaczej - YouTube
Paulina Mikuła z lekkością i dowcipem opowiada o tym, jak poprawnie posługiwać się językiem polskim, ale jej kanał zawiera też wiele ciekawych wywiadów i treści społeczno-psychologicznych.
Dawid Myśliwiec i kanał “Uwaga! Naukowy bełkot!”
//www.youtube.com/@naukowy.belkot">http://www.youtube.com/@naukowy.belkot
Nie wierzcie w fake newsy! Lepiej zajrzyjcie na kanał Naukowego bełkotu. Wbrew nazwie, to nie bełkot, tylko rzetelna wiedza na podstawie naukowych źródeł.
Dawid Myśliwiec, tak pisze o swoim kanale: „Czy wiesz, że 63% osób jest w stanie uwierzyć w nieprawdziwą informację, jeśli jest w niej odwołanie do badań i statystyk? Nie musisz jednak nic wymyślać – nauka jest bowiem pełna wiedzy, która szokuje i ciekawi.”
Tomasz Rożek i kanał “Nauka. To lubię”
//www.youtube.com/@naukatolubie">http://www.youtube.com/@naukatolubie
Tomasz Rożek jest fizykiem i od lat zajmuje się popularyzacją nauki. Kanał „Nauka. To lubię” pełen jest znakomicie przygotowanych filmów na różnorakie tematy naukowe. Kiedy zaczniesz oglądać, nie dasz rady przestać!
Radosław Kotarski i kanał “Polimaty”
//www.youtube.com/@Polimaty/featured">Polimaty - YouTube
Radosław Kotarski, twórca Polimatów, twierdzi, że jest uzależniony od zdobywania informacji i dzielenia się nimi. Jego filmy poruszają tematy z wielu dziedzin, od biologii, chemii i fizyki, po psychologię i języki obce. Wszystko w bardzo atrakcyjnej formie i pod niezwykle intrygującymi tytułami.
Kasia Gandor
//www.youtube.com/@KasiaGandor">http://www.youtube.com/@KasiaGandor
Kasia to biotechnolożka i popularyzatorka wiedzy. Jej kanał to filmy popularnonaukowe i minidokumenty o środowisku, zdrowiu i technologii , nagrane na niezwykle wysokim poziomie i bardzo interesujące. Warto do niej zajrzeć po dawkę porządnej wiedzy o świecie!