Za nami dzień pełen emocji i wrażeń. Dzień 22 października 2022 roku zapamiętamy na długo. Tego dnia w naszej szkole odbył się festyn historyczny, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Nasi uczniowie przyszli z całymi rodzinami, aby razem z nami celebrować historię naszego narodu, naszą kulturę i tradycje.
Z ogromnym zaciekawieniem obejrzeliśmy historię uzbrojenia i podstawy fechtunku zaprezentowane przez Bractwo Rycerskie XXVI Chorągwi Zamku BRATJAN i Nowego Miasta Lubawskiego.
Wysłuchaliśmy wspaniałego występu Zespołu Wokalno-Instrumentalnego naszej szkoły, którym opiekuje się pani Maria Nawrott. U niejednej osoby zakręciła się łza w oku.
Podziwialiśmy układy taneczne przygotowane przez panią Joannę Szczekało. Pierwszy, z flagami zatańczyli uczniowie z klasy IV a, a następnie z wstążkami wykonany przez uczennice z różnych klas.
Nie zabrakło też konkursów wiedzy. Pierwszy - drużynowy - upamiętniał odzyskanie przez Polskę niepodległości, w którym rywalizowali reprezentanci wszystkich klas VIII. W drugim – indywidualnym - z ogólnej wiedzy historycznej naszego narodu, jak i z dziejów Iławy, mogli wziąć udział wszyscy chętni. Rywalizacja była bardzo emocjonująca, a uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą.
W poszczególnych salach przygotowaliśmy przeróżne niespodzianki.
II piętro zamieniło się w sale muzealne, wystawę prac, pisanie wirtualnej kartki do Powstańca Warszawskiego w ramach projektu historycznego “BohaterON w Twojej szkole”. Nasi goście ze Stowarzyszenia Dzieci Wojny Oddział w Iławie podzielili się z nami swoimi wspomnieniami z okresu II wojny światowej. Obejrzeliśmy rysunki pt. “Mamo, ja nie chcę wojny” Polskich dzieci z lat 1939-1945, jak również dzieci Ukraińskich po 24 lutym br. Pokazaliśmy, jak wielką siłą dla naszego narodu była wiara, która jednoczyła i utrzymywała jedność narodową oraz muzyka, która często dodawała nam odwagi. Wisienką na torcie były animowane filmy przedstawiające naszą historię.
Na I piętrze przygotowaliśmy m.in. sale o Polskich Podróżnikach, Olimpijczykach oraz sławnych sportowcach pochodzących z naszego powiatu. Można było zostać mistrzem kaligrafii pisząc gęsim piórem. Wykonywaliśmy patriotyczne bransoletki, graliśmy w historyczne gry planszowe. Na deser czekał nas wirtualny spacer po miejscach Europy i świata. Było to możliwe dzięki okularom VR , które zdobyliśmy w ramach programu “Laboratoria Przyszłości”.
Parter przeznaczyliśmy m.in. na Polskie symbole narodowe, patriotyczne malowanie twarzy, kramik rozmaitości, kupno i wymianę książek. Wyświetlaliśmy zdjęcia z różnych miejsc naszego kraju, udowadniając jakie są piękne.
W szkolnej stołówce można było zakupić wypieki naszych uczniów i ich rodziców, którym bardzo serdecznie za to dziękujemy.
Dziękujemy również wszystkim osobom, które przyczyniły się do organizacji Festynu “Polska – moja ojczyzna” i uświetniły ten dzień.
Osoby te otrzymały od nas pamiątkowe tabliczki, które pod czujnym okiem pana Sebastiana Rynkowskiego, zostały przygotowane i wydrukowane przez uczniów naszej szkoły na szkolnej drukarce 3D. Sprzęt ten, jak i wiele innych nowoczesnych urządzeń otrzymaliśmy z programu “Laboratoria Przyszłości”.
Na koniec dziękujemy wszystkim za przybycie i dzielenie z nami tego ważnego dla nas przedsięwzięcia.
W imieniu wszystkich pracowników szkoły
Kamila Kozłowska
Nauczycielka historii